Adalya Marble

Nature touches life ...

ADALYA MARBLE is one of the leading natural stone companies offering high quality and unique product options to its customers worldwide with its developing organizational structure and technology, exports to 52 different countries including China, USA and European countries.

Our company is the pioneer in the marble sector; It continues its activities with a total of 5 factories in Antalya Industrial Zone, Finike and Korkuteli and showroom / storage area in Istanbul.

In recent years, it has reached the state-of-the-art production system and has doubled its production capacity by giving priority to the factory investments, as well as the changes in the machine park and new construction machinery purchases.

Quarries

Nature touches life...

ADALYA MARBLE develops new products to its customers with its constantly developing R & D and Innovation structure. Our company which always maintains this understanding of innovation is the Limestone Quarry in Finike, the Capuccino Quarry in Korkuteli, the Adonis Quarry in Burdur, the Monte Bello and Ocean Quarries in Isparta Sarıidris, the Hera Beige Quarry in Elmalı, the Luna Perla Quarry in Denizli-Bekilli. In addition, Jupiter Black and Jupiter Brown Quarry at Akseki and Eva Gray Quarry at Isparta Aşağıgökdere in Antalya have contributed to their work with a total of 9 quarries.

Karamanlı, Burdur

Korkuteli, Antalya

Aşağıgökdere, Isparta

Elmalı, Antalya

Akseki, Antalya

Finike, Antalya

Bekilli, Denizli

Eğirdir, Isparta

Eğridir, Isparta

Last News

Read more +02 April 2021 By koala in News

Koronavirüs İçin Alınan Önlemler

Saygıdeğer Paydaşlarımız; Çin’in Wuhan şehrinde başlayarak tüm dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 enfeksiyonu ülkemizi de olumsuz etkilemektedir. Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın sağduyusu ve güçlü sağlık alt yapısı ile küresel soruna karşı verilen bu ulusal mücadele kararlılıkla devam etmektedir. Bizde Adalya ailesi olarak üretimin ve istihdamın devamlılığı, çalışanlarımızın ve müşterilerimizin
Read more +02 April 2021 By koala in News

Rehabilitasyon Çalışmaları ve Ağaç Dikim Töreni

Firmamız Kuruluşundan bu yana, çalışma yaptığı ocak sahalarının doğaya geri dönüşümü için sürekli rehabilitasyon çalışmalarını yürütmektedir. Sosyal sorumluluk kapsamında Mart-2018 de Antalya-Finike bölgesi okullarından Finike Cumhuriyet Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri, Öğretmen ve öğrencileri , Finike Orman Bölge işletme müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Ağaç dikim töreni düzenlenmiştir. Proje Kapsamında Katkıda Bulunan Tüm yetkililere, Birim
Read more +02 April 2021 By koala in News

Baib 2016 Yılı İhracat Yıldızları Ödül Töreni

Firmamız, 2016 yılı; baib (batı akdeniz ihracatçılar birliği) maden ve metal sanayi sektöründe; antalya, burdur, ısparta bölgelerinde, en yüksek ihracat yapan 4. Firma ödülü aldı.
Our Group Companies

Newsletter

Get the latest on products, trends and design tips

TOP